Project Description

Festival pouličního divadla Za dveřmi 2016
11.7. – 14.7.2016

„Za dveřmi … jsou ulice plné zážitků!“ To je motto pražskéfo divadelního festivalu, kde jsem letos strávil 4 úžasné dny. Na začátku jsem sice tušil, co mě čeká, ale byla to jenom chabá představa toho, co jsem doopravdy zažil. Ono pouliční divadlo je samo o sobě dost široký pojem. Mimo žongléřů, artistů a komiků jsou to taky herci, vypravěči, muzikanti, akrobati a hlavně kombinace všech těchhle věcí dohromady ve více či méně očekávaných pojetích (často méně, a o to zábavněji).

Sledovat dění festivalu hledáčkem byla fuška a několikrát jsem se u toho pěkně zapotil. Když ke mně ale každý den přišlo pár úplně cizích lidí, kteří se dovtípili, že jsem festivalový fotograf, a chtěli mi jenom říct, že se jim fotky ze včerejška moc líbí, měl jsem obrovskou radost. Řada lidí na festivalu strávila 3 až 4 dny za sebou, takže i když jich bylo hodně, na konci jsem spoustu znal podle vidění, několik z nich i jménem. A to byla jedna z nejkrásnějších věcí! Poznal jsem strašně moc nadaných lidí, kteří mi kolikrát svým vystoupením vzali dech, a stejně tak jsem viděl obecenstvo, které rádo vyhledává a oceňuje divadlo všeho druhu. Prostě a jednoduše úžasná symbióza!

A kdo že se mi líbil nejvíc? Ne, tady se nedá vyzdvihnout jenom část celku, záleží totiž především na preferenci a kontextu. Obecně mě moc mile překvapili Češi, nějak jsem vypadnul z české divadelní scény, takže chcete-li nějaké tipy na vystoupení v našich luzích a hájích, mrkněte na Bratři v tricku, Divadlo Continuo, Circo Frico (dobře, aspoň napůl CZ :), Amanitas Fire Theatre, nechte si vyprávět příběh od Slovosleďů ze Storytelling.cz (můj favorit!), na párty zajděte jednoznačně na MoveBreakers a hlavně příští roku znovu na Za dveřmi!