Berlín je velký, fakt velký. A co dělat, když na jeho návštěvu máte jeden den? Udělali jsme s kamarádem výpis všech highlightů a šli pěkně jeden po druhém. Nebudu Vás ovšem unavovat zevrubným výpisem toho, co všechno jsme viděli. Z Berlína jsem si odnesl několik hlavních poznatků: je tam čisto a typicky německý Ordnung; je to fakt velké a roztahané město; byla tam berlínská zeď. Hlavně poslední poznatek nemůže nikomu ujít, protože poloha zdi je skutečně namalovaná i na všech soudobých turistických mapách, přičemž v centru je řada památníků a malých pouličních galerií.

Je obdivuhodné, jak se s historickým dědictvím Němci vypořádali, uzavřeli jednu kapitolu dějin a Berlín jako takový vzkvétá, funguje tam skvěle infrastruktura a staví se nové stavby. Noční program na Alexanderplatz byl úžasný a pouliční divadlo je věc, která mi v Praze musím říct chybí.

Alespoň trochu humoru jsme našli ve zjištění, že nad někdejším führerovým bunkrem je dnes parkoviště uprostřed upraveného sídliště, takže když vysvětluje místní domorodec manželce, kde zaparkoval, řekne jenom zda našel flek nad ložnicí Hitlerových nebo Goebbelsových.

Invalid Displayed Gallery