Jednoho dne mi jedna hodná paní oznámila, že mám možnost (a nárok) vyrazit na tři týdny do lázní. Moc míst na výběr nebylo, a protože jsem nikdy nebyl v Karlových Varech (a to bydlím už několik let na Letný a v období festivalu se asi 85% Leteňáků do Varů odstěhuje), byl západ Čech moje jasná volba.

A tak 1. března přicházím k autobusu na Hradčanské a hledám svoje místo. Ještě včera byl podle rezervací poloprázdný, realita je ovšem taková, že je narváno a i když to ještě tou dobou netuším, od tohoto dne bude ruština mým společníkem po celé 3 týdny. Asi nejvíc jsem se nasmál, když na mě rusky mluvil i můj lázeňský doktor. Ve chvíli, kdy s údivem zjistil, že rusky neumím, pokusil se mluvit česky. No jako snažil se a já mu rozuměl asi polovinu 🙂 .

Kafe!

První úkol bylo najít dobrou kavárnu. Každej má nějakou závislost a tou mojí jsou kavárny. Nejenom kvůli kafi, ale kvůli tomu prostředí, těm lidem a celé té kávové symbióze. Poměrně rychle jsem narazil na Republica Coffee a naše první setkání probíhalo nějak takhle:
– Máte filtr (míněno překapávaný kafe)?
> Jasně, udělám Vám drip.
– Super, tři dny jsem neměl pořádný kafe a nemůžu se dočkat.

Mezitím přijde starší dáma a povídá: “Jé, tohle dělali za mýho mládí v NDR, bylo to hrozně populární a teď se to vrací, co?”
> No jo, to si tady vždycky dávaj Pražáci. Odkud vlastně jste?
– Z Prahy…

Po zjištění, že jsem z Letný, následoval dotazník, do kterých kaváren chodím. Když bylo zjištěno, že některé z nich znají a splňují standardy kávové kultury, byl jsem vpuštěn do místní kavárenské komunity. Tohle místo se stalo mým druhým domovem (možná prvním) a tímto všem moc děkuju za bezvadný kafe. Doufám, že až příště přijedu, už budete mít ty filtry, chlapi 🙂 .

Republica Coffee cz

Republica Coffee

 

Jóga

Při pobytu v lázních vůbec člověk zažívá spoustu komických situací, a to nejvíc tam, kde je nečeká. Třeba taková jóga. Víte, jak probíhá jóga v ruštině? Podobně, jako v češtině, akorát ničemu člověk nerozumí. No a to si tak při té józe ležím na zemi a čekám, až uslyším nějaké české pokyny, co dál. Čekám, čekám, a najednou koukám, že nečekám, ale spím. Tak jsem pozorovací metodou obšlehnul pohyby ostatních a pokračoval (v čekání). Ale tohle je ještě pořád dobrý, z druhé strany místnosti, kde čekal můj kamarád Láďa, se v jednu chvíli do toho rozjímacího jógového ticha ozvalo krásné komorní “chrrrr”. Láďa prostě taky čekal 🙂 .

Když mi večer zavřeli kavárnu (sedmá hodina pro mě byla vždycky nejsmutnější část dne), musel jsem si najít jiné místo, kde se dá zevlit s knížkou nebo počítačem. No a kam jinam se ve Varech podívat, než do Thermalu! Když přišla milá servírka, povídám jí:

– Slečno, dá se tady u Vás připojit na wifinu zadarmo? (Web píše, že kdo není hotelový host, musí si koupit voucher.)
> Jo jo, řeknu Vám přihlašovací údaje. (Nadiktuje mi jméno a heslo a já se připojím.)
> Ale nesmíte mě prásknout, to je login pana ředitele…

Tímto bych tedy rád dodal, že všechny postavy v tomto příběhu jsou smyšlené, a jakákoli podoba s žijícími lidmi je zcela náhodná… 🙂

Hotel Thermal Karlovy Vary

Mimochodem až někdy vyrazíte do Pekla (Peklo je diskotéka pod Thermalem v hantýrce místní policie), nezapomeňte si spolu s klobouky držet i kabelky a peněženky… 🙂

Komplex Thermalu je vůbec kapitola sama pro sebe. Horní značně oprýskaná část s bazénem slouží místním k relaxaci, kochání se výhledem a kouření trávy. Jeden pár si tam dokonce pouštěl hudbu a učili se tancovat. Vše završuje cedule na vratech s nápisy Zákaz vstupu a Zákaz koupání.

Švihák lázeňský

Pobyt v lázních je super. Každý den cvičíte, máte koupele, pohodičku, vaří Vám, odpoledne se jde do kavárny nebo na výlet a takhle den co den, tři týdny. Ač bylo většinu času zamračeno a pršelo, i tak jsem občas něco vycvaknul, takže kdo má chuť, mrkněte na dokumentaci níže. Na konec zdravím holky z Kolové a moc jim děkuju, že mě vzaly s sebou na kruháč. Budu-li někdy zase ve Varech, určitě se ozvu. Všem kamarádům z lázní přeju, aby tam už nikdy nemuseli v rámci léčby, ale pouze za účelem vlastní rekreace ducha i těla.